Informujemy, że dnia 25 listopada 2010 roku odbyła się
VII Konferencja Naukowa pt.
„Czym skorupka za młodu nasiąknie… – czyli
o profilaktyce trudnych zachowań u najmłodszych”
Konferencja przeznaczona była przede wszystkim dla nauczycieli przedszkoli oraz pracujących z dziećmi w wieku 3-6 lat w innych zamojskich placówkach. Spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem lokalnego środowiska i mediów. Wzięło w niej udział ponad 80 nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania zintegrowanego z publicznych i niepublicznych przedszkoli i szkół z terenu miasta Zamościa
.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała pani Iwonna Stopczyńska-
z-ca Prezydenta Miasta Zamościa. Wagę tego typu działań w słowie wstępnym podkreślił również pan Jan Lelonek- Kierownik oddziału zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Wykładowczynie prezentowały w ciekawy sposób podstawy teoretyczne oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci, dzieliły się też swoimi doświadczeniami.
Poruszana była następująca problematyka:
-
Charakterystyka osiągnięć rozwojowych (w zakresie rozwoju poznawczego), w wieku przedszkolnym.
-
Zarys psychopatologii zaburzeń emocjonalnych małego dziecka, mogących determinować trudności wychowawcze w okresie – –
-
Podstawowe techniki behawioralnej modyfikacji zachowań, pomagające regulować pracę z małymi dziećmi w grupie (systemy wzmocnień pozytywnych, kształtujących pozytywne zachowania, pochwała terapeutyczna, systemy żetonowe, skuteczne wydawanie poleceń, praktyczne zastosowanie teorii uczenia się).
Prelegenci:
-
mgr Katarzyna Kucharska – magister psychologii, w trakcie całościowego szkolenia w psychoterapii poznawczo – behawioralnej, posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej metodami terapii poznawczo – behawioralnej z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Od 2004 roku prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli i pedagogów, mające na celu przybliżenie tematyki radzenia sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci i młodzieży (m.in. z ADHD, zaburzeniami zachowania, problemami adaptacyjnymi). Od 2006 roku prowadzi Ośrodek Terapii Poznawczo – Behawioralnej MENSANA w Krakowie. Od 2008 roku współpracuje jako konsultant i terapeuta z Domami dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom.
-
mgr Joanna Pałka – magister psychologii, w trakcie całościowego szkolenia w psychoterapii poznawczo – behawioralnej, doświadczony pracownik Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci. Od 2004 roku pracuje z dziećmi metodami poznawczo – behawioralnymi, oraz prowadzi szkolenia dla nauczycieli przybliżające tematykę radzenia sobie z trudnymi zachowaniami najmłodszych. Okresowo prowadzi zajęcia z psychologii dla studentów Szkoły Wyższej im. Jańskiego w Krakowie. Od 2009 roku terapeuta Krakowskiego Ośrodka Terapii, współtwórczyni Ośrodka Terapii Poznawczo – Behawioralnej MENSANA, w którym prowadzi terapię dzieci, warsztaty dla rodziców dzieci z trudnymi zachowaniami i szkolenia.
Po Konferencji zaprosiliśmy wykładowców na zamojska starówkę, Panie były zauroczone naszym pięknym Starym Miastem.